W Polsce organizowanych jest co najmniej kilka konkursów o tematyce rachunkowej i podatkowej, w których warto wziąć udział. Najczęściej są one skierowane do studentów, ale nie tylko.Sam miałem okazję uczestniczyć w 6 z nich osiągając mniejsze lub większe sukcesy. Dlaczego warto w nich startować? To dobra szansa do skonfrontowania wiedzy zdobytej na uczelni z jej praktycznym zastosowaniem. Zadania konkursowe przypominają te, które czekają na nas w przyszłej pracy. W trakcie przygotowań do kolejnych etapów mamy możliwość dodatkowego rozwoju. Sukces w konkursie skutkuje również mocnym wpisem do CV, o które trudno na początku kariery. Rozwijamy także: umiejętności miękkie, zarządzanie projektem, umiejętność prezentacji efektów swojej pracy, prowadzenia rozmów biznesowych. Praca zespołowa to również element kilku z konkursów, które przedstawię poniżej.
Na skróty:
Karierosfera – twoja droga do kariery
Karierosfera to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie WIGGOR z Wrocławia. To ogólnopolski turniej wiedzy biznesowej skierowany do studentów. Mam do niego pewien sentyment ponieważ od tego właśnie konkursu rozpoczęła się moja konkursowa przygoda. Konkurs ten podzielony jest na dziedziny. Każdy zainteresowany finansami znajdzie więc coś dla siebie. Co roku pojawiają się nowe dziedziny, a inne zostają usunięte, w zależności od firm zainteresowanych pełnieniem patronatu nad daną konkurencją. Zeszłoroczne kategorie, w których można było się wykazać to: marketing, prawo, audyt, strategie i doradztwo biznesowe, financial markets, business inteligents. Nad każdą z dziedzin patronat obejmuje firma o znanej i rozpoznawalnej marce tj. PZU, Credit Suice, EY. Konkurs składa się z 3 etapów.
Etapy
Pierwszym z nich jest rozwiązanie testu online składającego się z 15 pytań jednokrotnego wyboru. Po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów, która uzależniona jest od wyników pozostałych osób przechodzimy do kolejnego etapu. Drugi etap odbywa się w największych miastach w Polsce, na uczelniach współpracujących ze stowarzyszeniem WIGGOR. Polega na rozwiązaniu testu składającego się z 50 pytań, z 4 wariantami odpowiedzi, w każdej zaznaczamy, czy dana odpowiedź jest prawdziwa, czy też nie. 10 osób, które uzyska najlepszy wynik awansuje do finału. Finał to zwieńczenie pracy zarówno uczestników jak i organizatorów. Gala finałowa odbywa się we Wrocławiu na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego.
Finał
Finałowe case study prowadzą opiekunowie danej dziedziny. Każda z firm decyduje indywidualnie jak będzie wyglądał finał, a pomysły mają bardzo ciekawe. Forma finału potrafi się również zmieniać z roku na rok w ramach jednej dziedziny. Są to: prezentacje, przygotowanie biznesplanów, kampanii reklamowej, prowadzenie negocjacji, planów działania. W zadaniach sprawdza się zarówno wiedzę, jak i umiejętności miękkie. Oceny uczestników dokonują pracownicy firmy prowadzącej case study, a system oceniania najczęściej nie jest znany. Z 10 finalistów zostaje wyłoniony laureat, który w nagrodę otrzymuje staż u organizatora oraz nagrody rzeczowe. Konkurs to okazja do kontaktu z daną firmą, przekazania jej swojego CV, pokazania się z jak najlepszej strony, a w konsekwencji otrzymania propozycji pracy.
Zwieńczeniem całego dnia jest impreza, która pozwala na rozluźnienie atmosfery, poznanie nowych osób oraz dobrą zabawę. Sam miałem okazję uczestniczyć w tym konkursie w 2015 oraz 2016 roku. Moją dziedziną był audyt, której opiekunem był EY. Uzyskałem tytuł 2-krotnego laureata, ale najbardziej cenię sobie poznanie ciekawych osób, o podobnych celach zawodowych i zainteresowaniach. Z całego serca: Polecam !
Progress Accounnting Competition – twój progres w rachunkowości
PAC bo taki skrót jest już rozpoznawalny, to konkurs drużynowy z rachunkowości organizowany przez SKN Progress z Łodzi. W zawodach biorą udział 3-osobowe drużyny studenckie z całej Polski. Konkurs składa się z 3 etapów merytorycznych. W pierwszym z nich odpowiadamy na 21 pytań testowych. W kolejnym etapie otrzymujemy zadania otwarte przygotowane przez partnerów konkursu. Są to rozbudowane case study. Z odesłanych rozwiązań wybierane są te najtrafniejsze. 10 najlepszych drużyn rywalizuje ze sobą w finale, który odbywa się na Uniwersytecie Łódzkim.
Finał
Finałowy pojedynek to rozwiązywanie zadań przygotowanych przez partnerów konkursu takich jak: PWC, EY, ABB. Finał to rozwiązywanie problemów na czas, wówczas ważny jest podział pracy i współpraca zespołowa. Tematyka zadań jest różnorodna. W finale, w którym brałem udział mieliśmy do zrobienia rachunek przepływów pieniężnych, księgowania związane z utratą wartości aktywów oraz instrumenty finansowe. Jak każdy finał ten również jest świetną okazją na poznanie ciekawych osób, pracujących w zawodzie oraz studentów. To także możliwość prezentacji dla firm będących partnerami konkursu. Nagrody to m.in.: płatne praktyki i staże, kursy i szkolenia z zakresu finansów, nagrody rzeczowe. Wraz z kolegami brałem udział w IX edycji w roku 2017. Nasza drużyna odniosła sukces ponieważ zajęliśmy 2 miejsce. Zawarłem wówczas wiele znajomości, które mam nadzieję utrzymywać długie lata.
AuditOdyssEY – twój lot do kariery
Konkurs ten to nowy projekt EY’a, który wystartował przed dwoma laty i ma zdecydowanie krótszą historie niż inne ich projekty takie jak EYe on TAX, EY Financial Challenger. AuditOdyssEY jest skierowany do przyszłych audytorów. To możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce, dzięki zadaniom przygotowywanym przez specjalistów, które odnoszą się do realiów pracy oraz całej oprawie konkursu. To jeden z najlepiej zorganizowanych konkursów w jakich brałem udział. Ma on na celu wyłonienie najlepszych, którzy mogą zostać pracownikami EY.
Etapy
Konkurs ten podobnie jak poprzednie składa się z 3 etapów: testu jednokrotnego wyboru, webinaru w czasie rzeczywistym oraz wielkiego finału. Test to wstępna selekcja startujących zespołów. W konkursie biorą udział 3- lub 4-osobowe drużyny studentów z całej Polski. Do drugiego etapu awansuje 100 drużyn, które uzyskają najlepsze wyniki z testu. Etap ten to webcast, w czasie, którego otrzymujemy zadania do rozwiązania. Pracujemy zespołowo dzieląc prace i przygotowując rozwiązanie w krótkim czasie. Mamy kilkadziesiąt minut na jego odesłanie. Zadania konkursowe opierają się na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, z którymi rzadziej mamy styczność w trakcje studiów. Etap ten jest nietypowy, nigdy wcześniej nie spotkałem się z połączeniem webcastu online z rozwiązywaniem zadań. Organizatorzy kontrolują, to kto uczestniczy w pracach nad zadaniami łącząc się z drużynami za pomocą kamer internetowych. Na podstawie przesłanych rozwiązań wyłoniona zostaje najlepsza dziesiątka, która spotyka się w zmaganiach finałowych.
Finał
Finał konkursu to całodzienny event organizowany w centrum Warszawy, przy organizacji którego pracuje sztab ludzi. Uczestnikom zapewnia się nocleg, przygotowuje się sale, całą scenerię odpowiadającą realiom pracy w zawodzie audytora. Finał opiera się na przeprowadzeniu audytu wymyślonej grupy kapitałowej, otrzymujemy kilka case’ów, przeprowadzamy rozmowy z osobami reprezentującymi tę grupę kapitałową (główny księgowy, dyrektor finansowy itp.) oraz biegłym rewidentem prowadzącym nasz zespół. Celem jest przygotowanie prezentacji dla zarządu, w którym przedstawiamy efekty naszej pracy oraz zaproponujemy wprowadzenie odpowiednich korekt do sprawozdania finansowego. To 10 minutowa prezentacja, która podsumowuje naszą pracę, dodatkowo otrzymujemy pytania i prośby o wyjaśnienia omawianych kwestii. Na koniec możemy być również poproszeni o wydanie opinii z badanego sprawozdania. Zadania konkursowe prowadzone są przez praktyków pracujących w zawodzie i odzwierciedlają realne sytuacje spotykane na co dzień w pracy.
Nagrody
Nagrodą główną w konkursie jest nagroda pieniężna w wysokości 20 tys. złotych dla zwycięskiej drużyny, szkolenia ACCA oraz staże dla jej członków. Zwieńczeniem całego dnia jest impreza dla uczestników oraz pracowników EY. To szansa na ciekawe rozmówy z partnerami oraz managerami na tematy zarówno te stricte związane z pracą jak i wszelkie inne. Okazja do rozluźnienia oraz zabawy po intensywnym dniu. Miałem przyjemność uczestniczyć w finałach dwóch pierwszych edycji i są to dla mnie cenne, niezapomniane wspomnienia. Podczas drugiej edycji wraz z drużyną zdobyliśmy pierwsze miejsce, więc świętowaliśmy upragnione zwycięstwo.
Księgowi przyszłości – cel na 2019 rok
Księgowi przyszłości to konkurs organizowany przez SKwP oraz firmę Soneta Sp. z o.o. Konkurs ten to szansa na wykazanie się wiedzą z rachunkowości i podatków zarówno dla uczniów, studentów jak i osób wykonujących zawód księgowego. W tym konkursie planuję wziąć udział w bieżącym roku, może wtedy poznam go lepiej „od środka”. Konkurs odbywa się w 4 kategoriach: dla zawodowych księgowych, studentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych (już za chwilę ponadpodstawowych) oraz ekspertów ds. kadr i płac. W każdej kategorii czekają na nas testy jednokrotnego oraz wielokrotnego wyboru, rozwiązanie zadania opisowego oraz prezentacja i obrona swojego rozwiązania przy konkursowym jury. Rywalizacja zapowiada się ciekawie. Atrakcyjne są również nagrody dla zwycięzców są to: vouchery na egzotyczne wakacje, bony szkoleniowe, sprzęt IT oraz smartphony.
Pozostałe konkursy
W trakcie studiów wziąłem udział jeszcze m.in. w Letnich Igrzyskach z Rachunkowość im. prof. dr hab. Bronisława Micherdy, Eye on Tax, w Ogólnopolskim Konkursie z Wiedzy o Rachunkowości i Podatkach. Wszystkie te turnieje przyniosły mi wiele dobrego. Z każdym kolejnym konkursem moja wiedza poszerzała się, poznawałem nowe reguły, pojęcia, sposoby rozwiązywania zadań. Spotykałem kolejne osoby dla których rachunkowość to coś więcej niż debet i kredyt. Doznawałem dreszczyku emocji, w trakcje ogłoszenia wyników. Zyskałem również możliwość odbycia praktyk oraz uczestnictwa w szkoleniach, które mnie interesowały.
Konkursową alternatywą mogą być publikacje oraz uczestnictwo w konferencjach naukowych. Przykłady takich konferencji to m.in. Konferencja Studencka „Rachunkowość Warta Poznania” na UE w Poznaniu, Ogólnopolska Konferencja Naukowa SIGMA MARATON, Ogólnopolska Studencka Konferencja Adeptów Rachunkowości, Konferencja Rachunkowość Pełna Granic. Taka działalność przypadnie jednak do gustu zdecydowanie bardziej teoretykom, którzy uwielbiają studiować aspekty naukowe rachunkowości.
Moja konkursowa kariera
U mnie wszystko rozpoczęło się od finału Karierosfery w marcu 2015 roku, to właśnie wtedy niepozorny student 2 roku wygrał konkurencję w kategorii Audyt rywalizując ze starszymi uczestnikami. Wówczas długo wahałem się czy jest sens jechać taki kawał drogi, by dowiedzieć się ile jeszcze nie wiem jednak opłacało się spróbować. Pełną listę moich osiągnięć możesz znaleźć tutaj.
Jeśli wpis Ci się spodobał, sam brałeś udział w podobnych konkursach i znasz ich więcej zostaw komentarz. Może planujesz przygotowania, do któregoś z powyższych konkursów, odezwij się, a udzielę Ci kilku rad.
Uwielbiam takie konkursy. Zdecydowanie na plus.
Warto się szkolić, moim zdaniem zdecydowanie jedno z przyszłościowych zawodów. Absolutnie jeden z topowych zawodów.
Takie konkursy pomagają nam nie tylko rozwijać umiejętności, ale także poprawiać błędy i rozwiązywać problemy.
Jeśli chodzi o rachunkowość, orłem nie jestem, ale uważam, że takie konkursy wzmacniają naszą wiedzę i umiejętności.
Tego typu konkursy to ja rozumiem. Niezwykle poszerzają naszą wiedzę i umiejętności.
Fajny konkurs. Naprawdę sporo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć i nauczyć.
Fajne i bardzo pomysłowe konkursy. Zdecydowanie poprawiają naszą wiedzę.
Bardzo solidny konkurs. Naprawdę można się sporo nauczyć.
Konkurs ciekawy i niezwykle wymagający. Z pewnością trzeba mieć nie tylko sporą wiedzę, ale też doświadczenie.
Fajny konkurs, bardzo mi się podoba. Jednak nagrody zawsze powinny być nieco większe.
Bardzo ciekawy konkurs. Jeden z naprawdę ciekawszych, jakie znam.
Rewelacyjny sposób na upgrade naszych umiejętności. Ciężko mi znaleźć coś lepszego.
Tego typu konkursy są bardzo potrzebne. Bez nich nasz świat jest dosyć chaotyczny.
Czy mógłbyś napisać jak przygotowywałeś się do konkursu Karierosfera? (Z jakiej literatury korzysałeś itp.) 🙂