Trwa „gorączka leasingowa”. Wiele firm pośpiesznie zawiera umowy leasingowe dotyczące samochodów osobowych. Wszystko za sprawą zmian w przepisach podatkowych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo Finansów natomiast 4 grudnia poinformowało o rozpoczęciu konsultacji podatkowych w zakresie objaśnień do zmienionych przepisów (czyżby nie wiedzieli jak interpretować wprowadzone przepisy?). Zamieszanie to mało powiedziane. Firmy leasingowe głoszą, że to już ostatnia szansa na zaliczenie pełnych kosztów leasingu w działalności gospodarczej. Wszyscy mówią, że będzie mniej korzystnie. Jak w tym wszystkim ma odnaleźć się podatnik? Jaki realny wpływ na koszty prowadzonej działalności mają wprowadzone zmiany? Poniżej pomocny kalkulator.
Kalkulator liczący wpływ zmian w przepisach dotyczących samochodów osobowych na wysokość podatku dochodowego.
Przygotowałem kalkulator, który w oparciu o uzupełnione przez Ciebie kwoty dotyczące kosztów użytkowania samochodu (wyłącznie użytkowania, kalkulator nie bierze pod uwagę kosztów leasingu, amortyzacji) oraz wybraniu odpowiedniej formy opodatkowania oraz statusu dla potrzeb podatku VAT, wskaże Ci ile będą kosztować twoją firmę wprowadzone rozwiązania, tzn. o ile wyższy zapłacisz podatek dochodowy.
Jak działa kalkulator?
Kalkulator dotyczy kosztów użytkowania samochodów firmowych, posiadanych przez podmiot na własność lub użytkowanych na podstawie umowy leasingu. Samochody te wykorzystywane są do celów mieszanych, zarówno w działalności jak i prywatnie (50% VAT do odliczenia).
Na podstawie uzupełnionych danych następuje przeliczenie kosztów uzyskania przychodów według przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 roku oraz przepisów po zmianach obowiązujących od stycznia 2019 roku. Kwota różnicy jest odnoszona do wybranej stawki podatkowej i uzyskujemy kwotę podatku, o którą zwiększy (zmniejszy) się obciążenie z tyt. podatku dochodowego.
Sposób liczenia kosztów uzyskania przychodów, według przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 roku:
- koszty eksploatacji oraz OC – 100% (uwzględniając 50% odliczenie VAT dla czynnego podatnika)
- ubezpieczenia AC – proporcja do 20 tys. EUR
Sposób liczenia kosztów uzyskania przychodów, według nowych przepisów:
- koszty eksploatacji- 75% (uwzględniając 50% odliczenie VAT dla czynnego podatnika)
- OC – 100%
- AC – proporcja do 150 tys. zł
Zaciekawił Ci mój wpis, kalkulator pomógł Ci zrozumieć wpływ zmian na koszty prowadzonej przez Ciebie działalności, może dostrzegłeś jakiś błędy w jego działaniu lub chciałbyś się czegoś więcej dowiedzieć – pozostaw swój komentarz, a na pewno się do niego odniosę.
Źródło:
- Ustawa z dnia 23 października 2018 r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. 2018 poz. 2159)